Откако во регионот одекна веста дека телото на младиот сплиќанец Матеј Периш е пронајдено во Дунав по речиси пет месеци потрага, социјалните мрежи беа преплавени со пораки од неговите пријатели и оние кои не го познаваа, но приказната за неговата трагична судбина длабоко ги повреди.

Ти ја сакаше водата, водата те однесе од нас“, напишал еден од пријателите на Периш.

„Господ да те награди со вечна радост таму каде што нема повеќе болка и смрт“, „Спиј убаво, ангелу, сега конечно ќе имаш мир. Збогум капетане…“, се пораките и фотографиите на Периш од приватниот живот.

“Последната надеж згасна. Не требаше вака да заврши… Сила на твоето семејство, а ти убавецу, почивај во мир”, гласи една од шокантните пораки посветени на Матеј.

Веста дека е пронајдено телото на Матеј Периш ги погоди и оние кои не го познаваа, туку само читаа за него.

„Иако не те познавав лично, беше како сите да те познаваме некако. Се надевавме и верувавме во поинаков исход… Ги гледавме и следевме вестите за да добиеме нешто добро, но по речиси пет месеци дојде токму веста која не сакавме да ја слушнеме. Ја завршивте својата приказна на земјата…“

„Ќе треба да најдеме зборови да го опишеме… Мирно море капетане!“, напишал еден од пријателите на Матеј Периш, кој, како што изјавил, не дошол со него во Белград на новогодишната ноќ кога на Периш му се загуби трага.

Објавена е една од последните пораки.

„Ова ќе се слуша во Белград! – Ова е една од последните пораки што му ги испрати на пријателот Матеј Периш од Сплит, неколку дена пред да му се изгуби секаква трага во салата Бетон.

Како што може да се види на скриншот од преписката на whats up, што со „Блиц“ ја сподели пријателот на Периш, се гледа дека Матеј бил возбуден поради доаѓањето во Белград и дека едвај чекал да излезе и да се весели.

Само четири дена пред да исчезне, на пријател му испратил линк до песната „Бекрија“ со коментар: „Ќе се слуша во Бг“.

Оваа фотографија денеска кружи на социјалните мрежи со коментар: „Да знаевме …“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.