Во еден говор од седумдесеттите години  поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито  говори за тесните врски помеѓу некогашниот советски лидер Јосип Сталин и тогашната бугарска политика.

 

Тој вели дека знаел за контактите помеѓу Сталин и Бугарите и затоа морал да биде многу внимателен да не потпадне во некоја провокација.

Ме наговараа да му напишам писмо на Сталина за сето она што ми го правеа против мене. Бугарите најмногу работеа против мене-говореше Тито.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.