Трговски синџир Шпар влегува на Косово. Шпар Косово е новиот ентитет основан од конзорциумот на партнери во големопродажбата и малопрдажбата на стоки за широка потришувачка кој ќе работи во партнерство со Шпар интернешенел.

На 10 јули во Швајцарија било одржан состанок на кој е објавено влегувањето на Шпар во Косово, на кој присуствувале локални медиуми и владини претставници. Било најавено дека во следните 5 години Шпар ќе отвори 35 маркети во Косово.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.