Претседателот на Новата демократска партија на Србија (Нова ДСС), Милош Јовановиќ, изјави дека специјалниот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле, за време на престојот во Србија „побарал од Белград експлицитно признавање на независно Косово“.

Јовановиќ смета дека тоа е неприфатливо и додава дека американскиот претставник порачал дека мора да се прифати француско-германскиот договор.

Тоа е она што Шоле го рече во Приштина – дека се бара да се постигне договор за сеопфатна нормализација на односите, што во крајна линија подразбира взаемно признавање. Ова е услов за европска интеграција и да не го доведуваме повеќе во прашање. период, а секој нов договор што доаѓа од Запад оди во таа насока и за нас е неприфатлив“, изјави Јовановиќ за агенцијата Танјуг.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.