Актерот Раде Шербеџија во животното интервју за „Вечерњи лист“ вели дека имал многу непријатености во Хрватска но оти покрај се ја чуствува за своја татковина. Тој критизирал некои појави во хрватското оштество но не се лоша намера туку дека сакал да укаже на сите девијантности.

Раде во интервјуто говори и за Јосип Броз Тито и дека иако го почитувал никогаш не му отишол на гости на Бриони каде што и тој денеска има куќа.

Не спаѓав во таа репрезентција иако бев популарен глумец. Изборот сегогаш беше резултат на уметнички но и на политички заслуги. Сметам дека уметникот мора да биде како што вели Крлежа дисидент во однос на државата, институциите, нацијата и авторитетите-вели Шербеџија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.