Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 230 нови случаи на корона вирус од 664 тестирани примероци.

Како што објави Институтот за јавно здравје на Црна Гора, најголем број новозаразени има во Погорица (77) и Никшиќ (64).

Потврдени се и два смртни случаи, со што вкупниот број на починати во Црна Гора од почетокот на епидемијата се искачи на138.

Во последните 24 часа се регистрирани и 157 излекувани пациенти.

Бројот на активни случаи на корона вирус во Црна Гора во моментов е 3.279, а од почетокот на годинава се регистрирани вкупно 8.842 случаи на Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.