Комисијата за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на Европскиот парламент соопшти дека нејзини претставници ќе отпатуваат во Бугарија на 23 и 24 септември за да ја анализираат состојбата во државата со слободата на медиумите и со корупцијата.

Во Бугарија ќе бидат седуммина европратениците кои ќе се сретнат со претставници на граѓански организации, високи државни и владини претставници, народниот правобранител и главниот обвинител, се вели во соопштението.

Се очекува европратениците да покренат прашања поврзани со владеењето на правото. В петок тие ќе имаат прес -конференција во претставништвото на ЕП во Софија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.