Во првите пет дена од неделава, бројот на новозаразени лица во Хрватска се зголемил за 41,2 отсто во споредба со истиот период минатата недела.

Како што изјави директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак,  на листата на земји од ЕУ, Хрватскае на 13. место според бројот на новозаразени и на 18. место според смртноста од последиците на корона вирусот.

Според последниот пресек од епидемиолошката состојба во Хрватска, во поаледниот ден починале 29 пациенти, а 2.362 биле заразени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.