Над 2.000 деца бегалци сместени во прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, беа вакцинирани за мали сипаници, заушки и рубеола, со што заврши првата фаза од програмата на Националната организација за јавно здравје на Грција за вакцинирање на деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Масовното вакцинирање од денеска продолжува во прифатните центри во Атика и северна Грција, а потоа ќе следи и во бегалските кампови на островите Самос и Лерос.

Во рамките на програмата ќе бидат вакцинираат над 7.000 деца бегалци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.