Мал авион од типот „Зодијак“ се урнал во Бугарија при што загинале пилотот и единствениот патник во авионот, објавија бугарските медиуми.

Според полицијата во Пловдив, авионот бил на промотивна тура, а за време на летот едното крило се оддвоило, по што авионот се урнал во близина на стадионот во село Оризаре, на кој се одржувал фудбалски натпревар.

Пред 20 дена на Солунска Глава се урна уште еден бугарски приватен мал авион при што загинаа сите четворица патници во леталото од типот „Цесна“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.