Земјотрес утрово го погоди Косов.Епицентарот бил во градот Пеќ. Потресот бил во 4 часот и десет минити а силината 2,3 степени по Рихтер.Предизвика вознемиреност кај жителите а се уште нема информации за предизвикани штетиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.