Рано утринава околу 3 часот земјотрес ја стресе Хрватска, епицентарот бил околу 21 километар од Сплит.

Сеизмолошкиот завод наведува дека јачината на земјотресот бил 4,2 степени по Рихтеровата скала.

– Спиев и одеднаш ме разбуди тресењето на шкафовите и лустерите, веднаш скокнав од креветот, вели еден граѓанин кој го почуствувал земјотресот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.