Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Рихтеровата скала беше регистриран попладнево во областа Атика, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија, епицентарот бил 17 километри јужно од предградието Рафина што се наоѓа во источниот дел на Атика, поширокиот дел на Атина.

Земјотресот беше почувствуван по повеќе населби, како и во центарот на Атина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.