Од последици на Ковид-19 денеска во Клиничкиот центар во Црна Гора починал пациент од Улцињ кој имал само 26 години.

Како што наведува порталот „Бар“, несреќното момче починало на денот кога му била закажана сопствената свадба.

Од Институтот за јавно здавје на Црна Гора апелираат младата популација да се вакцинира.

„Се потврди дека делта сојот е немилосрден кон младите. Многу заболени се на возраст од 19 до 39 години“, изјавил д-р Игор Галиќ, директор на Институтот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.