Нов земојтрес утрово повторно ја стресе Хрватска. Според хрватската сеизмолошка служба тој е регистриран утрово во 05:37 часот со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во близина на Глина.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, пак, наведува дека јачината на земјотресот била 4,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на седум километри од Глина.

Според ЕМСЦ, епицентарот бил на длабочина од 10 километри, а потресот бил почувствуван и во Загреб.

Босанскиот портал „кликс.ба“ пренесува дека земјотресот бил почувствуван и во северозападниот дел на Босна и Херцеговина.

Ова е уште еден од низата земјотреси кои го тресат хрватското тло од крајот на декември 2020.

Најкатастрофалниот се случи на 29 декември 2020 и ги погоди централните делови на земјата. Имаше седум жртви: девојче од Петриње, пет лица во Мајске Полјане кај Глина и маж од Жажине, но и десетици повредени. Беа оштетени повеќе од 2 00 објекти, а најмногу страдаше центарот на Петриње.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.