Американскиот генерал Весли Кларк кој го нареди бомбардирањето на Југославија во 1999 година вели дека дијалогот меѓу Белград и Приштина мора да доведе до меѓусебно признавање. Спорд Кларк, од Србија зависи дали тоа ќе се случи.

Мислам дека тие ќе ја увидат привлечноста од значајноста на приближувањето кон Западот што би значело признавање на Косово како независна држава.. Тоа е работа на одалечување од минатато и гледање во идинината-вели Кларк.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.