На автопатот меѓу Алексинац и Ниш, во правец кон Белград, се преврте шлепер со македонски таблички. Сообраќајот на оваа делница е запрен додека камионот не се тргне.

Сообраќајката се случила утринава околу 8.30 на автопатотот кај селотот Катун, но засега не е позната причината зошто шлеперот се превртел.

Го возел 38 годишник, македонски државјанин, а во полицијата велат дека Брзата помош е на терен, но дека се уште немаат информација дали и колку возачот е повреден.

Сообрајаќот кон Белград е целосно сопрен додека камион не се острани, бидејќи тој ги препречил сите три ленти. На автопатот има долга колона возила.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.