Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во 13:57 часот во јужните делови од државата.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на 230 километри јужно од Скопје, во соседна Грција со рихтерова магнитуда од 5,6 степени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.