Земјотрес од четири степени според Рихтер, попладнево, во 16:16 часот е почувствуван во Албанија.

Според Институтот за сеизмологија, епицентарот на потресот е на шест километри југозападно од градот Пеќин, односно на 37 километри јужно од Тирана.

Земјотресот бил на длабочина од два киломтера и според Институтот имал висок степен на чувствителност.Освен голема вознемиреност кај жителите од поширокиот регион, нема информации за прдизвикана материјална штета.

Потресот е почувствуван и во западните делови на  Македонија.

Албанија катастрофален земјотрес ја погоди утрото на 26 ноември минатата година, во кој загина 51 лице, повредени беа над 1.200, а причинетата материјална штета се проценува на над милијарда евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.