Добросав Гавриќ кој во 2000 година го уби Жељко Ражнатовиќ Аркан не сака да биде екстрадиран во Србија. Тој се крие во Јужна Африка каде побара азил.Но, судот во јужноафричката република позитно одговори на барањето на српските власти каде тој во отсуство на 30 години затвор.

Но, адвокатот на Гавриќ успеал да издејства запирање на целата постапка и привремено добил азил за неговиот клиент под изговор дека во Србија му се заканува ликвидација и оти нема да биде безбеден во затвор.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.