Пациентите во бволницата во Петрињa чекаат да бидат евакууирани, биодејќи по денешниот земјотрес во објектот нема ниту електрична енергија ниту греење.

Одреден број пациенти се во болницата, а другите се надвор.

Во денешниот земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала во Хрватска загинаа најмалку шест лица.

Епицентарот на земјотресот во 12:20 часот беше на 47 километри југоисточно од Загреб, односно на три километри од Петриња. Земјотресот е  почувствуван во целиот регион. Потоа следуваа неколку потреси

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.