Саша Јанковиќ, поранешен омбудсман и претседателски кандидат на последните избори во 2017 година, во подкаст на порталот Нова.рс раскажа што му било советувано да направи против Александар Вучиќ, како и што, според него, се случило во опозицијата.

Политички стратези, амбасадори, квази пријатели… Сите ми го кажуваа истото. Вие и Вучиќ сте на иста возраст, дури и се познавате, тој ве почитува, треба да бидете одлични со него, за да можете да му влезете под кожа и да направите преврат во еден момент.

Така се освојува моќта. Беше апсолутно под мојата чест да го земам тоа во предвид. Дали треба да седам со некого и да заговарам како да станам калиф наместо калиф? Тоа е грдо. Ми се случи и да слушнам: Ако не сакате да бидете со Вучиќ, со кого би можеле да бидете во СНС. Во случај срцето на Вучиќ да му откаже….

Што може да одговори човек на тоа? Ајде да се преправаме дека не го слушнав тоа, затоа што ако прифатам дека го слушнав она што го кажа, никогаш повеќе нема да зборуваме. Без оглед на тоа што овој човек ги направи најлошите работи во мојот живот, што би бил јас ако размислувам за него така? Не може така“, рече Саша Јанковиќ, додавајќи дека е сигурен дека ова не му се случило само него, туку дека тоа е повеќе правило на српската политичка сцена.

Одамна престанав да зборувам за луѓето на власт. Јасно е што мислам за нив. Додека бев во Виена, се случи ситуација кога претседателот на политичка партија, која беше на моја страна, лажеше за нешто. Потоа му се јавив на потпретседателот на неговата партија кој ми рече – Па, Саша, се разбира дека лаже. Дали е можно да не сте го снимиле?“, се сеќава Јанковиќ.

Значи, треба да снимам разговори со моите најблиски соработници за да можам утре да излезам пред медиумите и да кажам дека лажат, за да можат овие луѓе од другата страна да уживаат како е кај опозицијата на еден или друг начин. На што би личело тоа? Дали треба да преземе и да ја поделиме власта утре? Значи? Лесно ми е да кажам дека оваа влада не е добра. Но, ако треба да преземам одговорност со некој што е подготвен за такви работи, не го сакам тоа. Или ќе го направиме тоа правилно и ќе ја свртиме Србија во друг правец, или ви благодарам многу. Ако не можам да ги победам, не мора ни да им се придружам. И мислам дека може да се победи, бидејќи многу поголем број луѓе гледаат се за што зборуваме денес“, наведува поранешниот правобранител и претседателски кандидат.

Јанковиќ потврди дека во никој случај не е заинтересиран да се занимава со политика, дека му се допаѓа фактот што повторно е сопственик на својот живот и дека не мора секогаш да одговара на медиумските повици.

Тој рече дека малку ги следи политичките настани, но дека кога ќе избере кому ќе му ја даде довербата на опозициската сцена, тој гледа само до кој степен некој е подготвен да не подлегне на притисокот и да не ја премине границата на етиката и одговорноста во неговите политички активности.

Нема смисла да се заменува една социопатска влада со друга“, посочи Јанковиќ во подкаст на порталот Нова.рс, додавајќи дека „штом се премине таа граница, сите граници се губат“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.