Хрватските медиуми објавија видео од забава во медицинската установа Дубрава, инаку најголемата болница за деца во земјата.

Според РТЛ, тие снимката ја добиле од еден од работниците во таа болница, а направена е на почетокот на јануари. Видеото покажува медицински сестри и помошен персонал како пеат и танцуваат на хармоника, без придржување кон епидемиолошки мерки, без далечина, без маски.

Според порталот Индекс, на видеото се гледа и хармоника украсена со банкноти.

Оваа ситуација разлути некои нивни колеги. Една од нив испратила писмо во кое вели дека има повеќе од 20 години работно искуство, но дека вакво нешто нема доживеано.

Во вакви ситуации, се срамам што сум медицинска сестра. За 20 години искуство, не го доживеав ова. Непочитување на епидемиолошки мерки, алкохол во потоци, тамбури, песна и танц. И сето тоа во болничкиот простор, во режија на работниците. Не знам кој го пушти бендот во болницата и дали тие знаеја за тоа, но очекувам санкции за актерите на овој настан. Мислам дека ова фрли грда слика на другите работници кои ја вршат својата работа како што треба, целата болница бучи за контроверзната партија и време е да одговориме за тоа и да го спречиме во иднина. Ние се бориме против вирусот и сами го шириме. Лута сум и разочарана – напишала една сестра, како што пренесуваат хрватските медиуми.

Вршителот на должноста директор на болницата Дубрава, Ивица Лукшиќ, вели дека не е запознат со случајот.

Го гледам видеото за прв пат и сум изненаден. Изненаден сум, но мора да знаете дека луѓето работат напорно во болницата и морам да ги видам сите околности, што довеле до тоа – рече Лукшиќ, а пренесе Индекс.хр.

Засега е непознато колку медицински работници дежурале за време на забавата и биле задолжени за грижа за болните, а колку останале затоа што им завршило работното време. Исто така, не е познато која е причината за прославата, јавуваат хрватските медиуми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.