САД ја ставаат Бугарија под надзор затоа што не ја сфаќаат сериозно трговијата со луѓе, се вели во годишниот извештај на американскиот Стејт департмент за трговија со луѓе, објавен од таа институција.

Владата на Бугарија не ги исполнува целосно минималните стандарди за елиминирање на трговијата со луѓе, иако прави значителни напори во оваа насока, се вели во извештајот. Во него се забележува дека владата во Софија не покажала севкупно зголемување на напорите во споредба со претходниот период на известување, дури и земајќи го предвид влијанието на пандемијата Ковид-19 врз нејзиниот капацитет за борба против трговијата со луѓе. Властите истражуваа и осудија значително помалку трговци со луѓе, а земјата забележа најмал број пријавени истраги и пресуди откако владата почна да обезбедува податоци за трговијата со луѓе. Судовите продолжија да издаваат условни казни за повеќето осудени трговци со луѓе, што го ослабна одвраќањето и ги поткопа пошироките напори за борба против трговијата со луѓе.

Извештајот, исто така, ја критикува методологијата за идентификација на жртвите на трговија со луѓе и го нотира недостатокот на координација меѓу институциите. Се вели дека властите идентификувале 42 деца жртви на трговија со луѓе, но владата не пријавила дека помогнала ниту едно од нив. Документот, исто така, го нотира недостатокот на ресурси, законски овластувања и доволна обука на службениците за спречување на трговијата со луѓе. Конечно, корупцијата во администрацијата, спроведувањето на законот и судството продолжува да го попречува напредокот, а обвинетите за соучесништво во злосторствата за трговија со луѓе и понатаму остануваат неказнети, се заклучува во извештајот. Поради тие причини, Бугарија е намалена од „ниво 2“ на „список за следење на ниво 2“, се вели во документот. Земјите на црната листа на „ниво 3“ во извештајот се предмет на американски санкции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.