Нов рекорден број на пациенти за еден ден е забележан во Словенија, бидејќи 203 лица биле позитивни на коронавирус, додека едно лице починало, објавија властите.

Во земјата има 1.736 активни случаи, 86 се хоспитализирани, а 16 пациенти се на интензивна нега, пренесува агенцијата СТА.

Во Словенија биле заразени вкупно 5.690 лица, а 150 починале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.