Во изминатите 24 часа во Хрватска регистрирани се 360 нови случаи на Ковид-19, што четврти ден по ред е рекордна бројка на новозаболени лица.

Од последици од новиот коронавирус почина еден човек, со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 170.

Во Хрватска во моментот има 2.052 активни случаи, од кои 143 се хоспитализирани, а 12 пациенти се на респиратор.

Од 25 февруари кога е регистриран првиот случај на Ковид-19 во Хрватска до денеска регистирани се 7.900 инфицирани лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.