Претседателот на романското Собрание, Марсел Колаку, соопшти дека Романија ја разгледува можноста за испорака на авиони МиГ-21 во Украина.

Причина за таквиот план е тоа што Министерството за одбрана во моментов не ги користи овие авиони.

Тоа можеме да го направиме во зависност од развојот на ситуацијата. Но, за да се случи тоа, првенствено е потребно да се смени законската регулатива, но тоа сигурно нема да го правиме тајно – изјави Колаку.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.