Родителите на младите мажи кои исчезнаа за време на криминалните судири во претходните две години, апелираат до претседателот на Србија, Александар Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства што полицијата ги откри во истрагата за групата на Вељко Беливук, објави КРИК.

Како родители, имаме право први да откриеме што се случило и да жалиме на нормален начин, да не ни се сервира ова како хорор серија, изјави за КРИК Сања Михајловиќ, чиј син исчезна во 2019 година.

„Многу ми е тешко, да направи такво нешто на нас родителите, за тој да собере поени за себе“, вели Александра Халабрин, чиј син исчезна, а потоа неговото тело беше пронајдено во 2020 година.

Претходно Вучиќ, како гостин на телевизијата „Прва“, објави оваа недела ќе објави детали од истрагата против групата на Вељко Беливук, што ќе ја шокира „цела Европа и целиот свет“.

Вучиќ го опиша она што ќе го сподели со јавноста како „благо речено, морничаво“ и рече дека „луѓето ќе мора да ги отстранат своите деца кога ќе видат што откриле државните власти“.

Според КРИК, провладиниот таблоид „Ало“ во неделата на насловната страница на изданието објави дека претседателот планира да објави снимки кои покажуваат како криминалците брутално ги касапеле жртвите. Таблоидот исто така наведува дека „има индиции дека на некои видеа било прикажано само обезглавувањето“, пренесува КРИК.

Ова во голема мера ги вознемири родителите на младите мажи кои исчезнаа во претходните две години и кои може да се појават на гореспоменатите фотографии и снимки.

КРИК минатата објави и дека најмалку петнаесет помлади мажи мистериозно исчезнале и се претпоставува дека биле жртви на криминални судири, вклучувајќи ги и групите на Беливук. До денес, државата не ги реши овие случаи и не ги информираше родителите што се случило со нивните деца. Тие сега стравуваат дека ќе гледаат сцени на тортура врз нивните синови на телевизија со национална фреквенција.

„Ова е катастрофа, не ми беше добро кога го слушнав тоа“, вели Сања Михајловиќ, мајката на Горан, која исчезна во април 2019 година. „Мојот сопруг од синоќа има висок крвен притисок, не е добро ниту за него. Не знаеме што да им кажеме на децата, браќата на Горан, кои ќе паметат нешто што беше објавено за неговата смрт цел живот“.

Таа апелира до претседателот Вучиќ да се откаже од објавување на овие детали.

„Како родители, имаме право први да откриеме што се случило и да жалиме на нормален начин, да не ни се сервира ова како хорор серија“, додаде тој.

Михајловиќ посочува дека реакцијата на претседателот доцнела. Таа, како и другите родители, му пишаа минатата година, но потоа, како што рече, од кабинетот на Вучиќ и било речено дека претседателот нема уставно овластување да постапува со вакви случаи.

„Сега излезе дека тој е сè уште овластен и дека е негова работа да се справи со тоа, и кога го замоливме да се забавува, тимот немаше овластување“, вели Михајловиќ.

Во апелот се приклучува и Гордана Марјановиќ, мајката на исчезнатиот Филип, коа исто така за КРИК посочува дека е шокирана од фактот што на родителите не им е кажано ништо за истрагата за исчезнувањата на децата и дека објавувањето на овие детали е објави на телевизија.

„Едноставно не ми се верува. Сакам да излезам од кожата, не знам на кого да се обратам. И ако не беше моето дете, кое и да е, не сум за тоа. Што дали треба да полудиме од болка? “

Половина од 15-те мажи кои исчезнаа не се постари од 24 години.

Според КРИК, навивачко-криминалната група „Јаничари“ која подоцна го смени името во „Принципи“, чиј член, а потоа и водач беше Беливук има контакти со луѓе од полицијата и од врхушката на политиката.

Меѓу нив има блиски соработници на Вучиќ и генералниот секретар на Владата на Србија Новак Недиќ, тогаш влијателен член на жандармеријата Ненад Вучковиќ Вучко, а некои членови на оваа група беа фотографирани неколку пати, дури и во друштво на синот на претседателот. Инаугурацијата на Вучиќ во 2017 година беше обезбедувана од човек близок до оваа група.

Истрагата на обвинителството, засега, не оди во насока на овие лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.