Во Србија се појавила нова дрога посилна од екстази, во вид на гуми за џвакање и бонбони. Родителите се во паника откако од своите деца дознале за  „снус“, вид кршен тутун, пишува „Република.рс“.

Симптоматично е што оваа дрога не  е на забранетата листа.Најчесто доаѓа од Косово во минијатурни вреќички кои содржат концентрација на тутун меѓу 1,5 и 3 милиграми.

Најчесто се пакува во кесички чај и се користи така што се става меѓу непцата и слузокожата и се цица на начин,што дополнително ги засилува аромите  како јагода, цреша, еукалиптус.

Цената на „снусот“ во Србија е околу 1000 динари за кесичка, односно околу 500 денари.

Што е „снус“

Уште од 18 век, Швеѓаните го користат како влажен тутун без димен. Предизвикува и зголемување на крвниот притисок, зголемен, жолти заби, рак на усната шуплина, хранопроводот, панкреасот, дијабетес и други проблемиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.