Малкумина знаат дека принцот Филип има грчки корени.Тој заедно со својата мајка избегал поРеволуцијата од 11 септември 1922 година, кога монархијата беше укината во Грција.

Оттогаш ретко доаѓал во својата родна земја во која бил само неколкупати.Бил во посета на кралот Константин кога правел свадба а последен пат во далечната 1981 година на погребот на кралицата Фредерика.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.