Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на заразени со корона вирус, со што бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691.

Во истиот период починале 56 луѓе.

На болничко лекување се 2.136 пациенти, а 240 лица се приклучени на апарати за дишење.

Денеска во Хрватска треба да бидат објавени нови построги мерки за спречување на ширењето на епидемијата на корона вирусот.

Како што пишуваат хрватските медиуми, се очекува во рамки на тие мерки, од сабота да бидат затворени кафулињата и рестораните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.