Во Бугарија се потврдени 1.595 случаи на коронавирус.

Починале 16 лица, објавено е денес на официјалниот сајт за следење на состојбата со коронавирусот.

Во последните 24 часа се тестирани 9.038 лица, од кои 17,65 отсто биле позитивни на вирусот, пренесе „БТА“.

Досега во Бугарија заболеле 34.930 лица, од кои 16.033 активни случаи, а најмногу заболени има во Софија, Пловдив и Благоевград.

Хоспитализирани се 1.792 пациенти, од кои 112 на одделот за интензивна нега.

До сега од коронавирусот во таа земја починале 1.064 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.