Во фабрика која најверојатно е за производство за садови за готвење, што се наоѓа во северниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, изби голем пожар на кој му претходеле и експлозии, а голем црн час се шири во околните населби.

Интервенираат 45 пожарникари со 15 возила, како и хеликоптер кој помага во гаснењето од воздух.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.