Триесетина храбри граѓани излегоа на традиционалната трка по гаќи покрај Дунав во главниот град на Србија.

Учесниците на разголената трка облечени во долна облека и костими за капење тврдат дека контролираната изложеност на ладно е најдобриот начин за зајакнување на имуниот систем и подмладување на телото.

Тие додаваат дека не учествуваат во трката заради победа, рекорди или медали, туку за здравје и забава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.