Припадниците на српската жандармерија, засилени со полициската коњица ги растераа демонстрантите од пред платото на Домот на Народното собрание во Белград.
Жандармеријата направи кордон околу зградата на Парламентот, а демонстраните се повлекоа во блискиот парк.
Полицијата и демонстрантите се судрија околу 20 часот и 30 минути кога пред српскиот Парламент беа нападнати припадниците на жандермеријата со камења, шишиња, како пиротехнички матреријали. Демонстрантите отстранија и дел од металната ограда поставена пред Парламентот, а полицијата употреби солзавец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.