Бројот на жртвите од уривањето на осумкатната станбена зграда во Истанбул порасна на 17, рече денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Сојлу наведе дека под урнатините е пронајдено уште едно тело.

Зградата во истанбулскиот кварт Картал се урна во средата.

Причините за рушењето се предмет на истрага но официјалните лица наведоа дека последните три ката се нелегално изградени.

Од 14 лица кои се пронајдени живо, 13 се уште се во болница, од кои седум се во тешка состојба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.