Црногорските медиуми објавија дека е распишана потерница по Јовица Вукотиќ, водачот на Шкаљарскиот клан. Потерницата ја издаде Центарот за безбедност во Црна Гора заради соменвање дека извршил тешки кривични дела, создвање на криминална организација и убиства.

Се проверувват негови објекти во Подгорица, Котор и Чев. Се бара и за убиства над соперничкиот Кавачки клан.

За македонската јавност Вукотиќ стана познат откако беше објавено дека поседува и македонски пасош на име Георги Андонов со кој беше уапсен во Турција.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.