Зоран Заев денеска се сретна со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, кој на социјалните мрежи објави фотографии од средбата и напиша:

-Денеска се сретнав со премиерот на Македонија, Зоран Заев, кому му честитав за успехот постигнат со преспанскиот договор со кој јасно им гарантара на граѓаните и на соседната држава сигурна евро-атлантска перспектива. Косово останува на ставот да гради стабилен регион и во таа насока односите со официјално Скопје се одлични.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.