Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека иницијативата „Мали Шенген“ е многу поважна по пандемијата отколку порано и дека секој што го комплицира процесот го прави тоа од политички причини.

„Јасно е дека секој што го комплицира овој процес со приговори, го прави тоа само од политички причини и кратковиди политички ставови. Комплетна глупост е дека сите не се впуштаме во тоа затоа што зборуваме за четирите слободи на Европската унија”, рече Рама.

Тој додаде дека е важна брза имплементација на иницијативата за економска интеграција на регионот. „Некои (поради пандемијата) ќе бидат погодени од снабдувањето, некои од производството, а некои, како нас, ќе бидат погодени од угостителството со драстичен пад на туризмот“, рече Рама, додавајќи дека брзата и поголема соработка меѓу земјите би помогнала во компензација на потребите.

Развојот на регионот, како што рече тој, на Западен Балкан преку мир и соработка сега е поважен од кога било

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.