Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина со спротиставувањето на заедничката иницијатива за создавање „мал Шенген“ ја загрозуваат надворешната политика на Албанија поради своите внатрешно-политички интереси.

Во изјава за албанската телевизија Топ ченел, Рама рече дека долго време му објаснувал на лидерот на движењето Самоопределување и најверојатно следен премиер на Косово Албин Курти во што е значењето на „мал Шенген“ и оти би бил многу изненаден ако тој не сфатил, бидејќи е „доволно интелигентен“.

Ако се преправа дека разбира или не разбира, тоа е негов избор, но изгледа дека надворешната политика на Албанија се користи за внатрешна политика. Не верувам дека тоа е најдобро, ќе имаме време да поразговараме и да ја продлабочиме дискусијата, оцени Рама.

Што се однесува на изјавата на Курти за отворање на границата меѓу Албанија и Косово, Рама рече дека такво нешто нема да може да се направи без согласност од Србија.

Ако Курти сака да ги отвори границите, тогаш мора да се согласува со сите држави, истакна албанскиот премиер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.