Првите прелиминарни резултати на Централната изборна комисија во Албанија покажуваат дека владејачката Социјалистичка партија на Еди Рама освои најмногу – 46,27 проценти од гласовите на вчерашните парламентарни избори.

Според Централната изборна комисија, опозициската Демократска партија на Љуљзим Баша доби 44,71 процент од гласовите, а Социјалистичкото движење за интеграција на претседателот Илир Мета доби 6,67 проценти од гласовите.

Според резултатите од анкетата на изборите „Еуроњус“ во Албанија, трката ќе биде блиску меѓу социјалистите и опозицијата.

Околу 3,6 милиони албански граѓани со право на глас вчера избираа пратеници, кои ќе ги претставуваат во албанскиот парламент во следните четири години.

Претседателот на Централната изборна комисија (ЦИК) Илирјан Целбаши рече дека вчера правото на глас го оствариле 48,2 отато од вкупно запишаните во единствениот избрачки список и оти изборите минале во мрна атмосфера

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.