Бран протести попладнево ја зафатија цела Албанија, а поголемиот дел од учесниците на собирите се појавија во жолти елеци по примерот на демонстрантите во Франција. Освен студентите, кои протестраат веќе осми ден, на протести излегоа и граѓани од повеќе градови, незадоволни од високите цени на горивата и електричната енергија, како и од сиромштијата.

Жителите на поширокиот регион на Курбин го блокираа автопатот Тирана-Кукс, барајќи намалување на цената на горивата и на електричната енергија, како и на даноците. Тие носеа пароли на кои беа напишани пораки против Владата на премиерот Еди Рама.

Паралелно со ова, протести се одржаа и во Скадар, Корча, Валона, Фиер, Елбасан, Драч и Пешкопеја, кои беа пропратени со блокирање на национални патишта и оние кои водат кон граничните премини, како и на автопатот Драч-Тирана.

Еден од најчесто извикуваните слогани на протестите беша „Рама од си“.

„Жолтите елеци“, како што веќе се нарекоа демонстрантите, најавија масовен протест на 15 декември во 18 часот во Тирана под мотото „Дојди да протестираш за нафтата“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.