Катастрофално за Србија и за Александар Вучиќ ќе биде ако тој не учеството на Самиот меѓу Европската унија (ЕУ) и Западен Балкан во Тирана, порача денеска албанскиот премиер Еди Рама.

„Учеството на Самитот е единствениот пат што го има Вучиќ, бидејќи во спротивно тоа би било катастрофално за него и за Србија“, изјави Рама.

Вучиќ претходно најави дека никој од Србија нема да присуствува на состанокот поради одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го назначи Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање во Косово и поради реакцијата на ЕУ на таа одлука, која Белград ја оцени како блага.

Опозицијата во Албанија најави дека на 6 декември ќе одржи протест. Рама вели дека е апсурдно на тој датум да се одржуваат протести и обвини дека опозицијата тоа го прави за свои интереси.

Американската амбасада во Тирана упати предупредување до своите граѓани да бидат внимателни на 6 декември, кога во албанскиот главен град се одржува Самитот ЕУ-Западен Балкан, а опозицијата најави протест.

На самиот ќе присуствува и македонска делегација. Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека Самитот во Тирана е голем настан и е сериозна порака за посветеноста на ЕУ во регионот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.