Албанскиот премиер Еди Рама ја пофали улогата на Албанците од Македонија и Црна Гора за развојот на стабилноста, опишувајќи ги како промотори на ова прашање.

Новата и суштинска позиција на Албанците во Македонија, не е само фактор на развој и стабилност, туку тие се и промотори на развојот и стабилноста. Тоа се причини поради кои треба да се чувствуваме посветено и мотивирано да го откриеме овој потенцијал до крај, рече Рама.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.