Лидерите во Република Македонија и општеството мора да разберат дека патот кон Европската Унија минува низ признавањето и почитувањето на македонските Бугари и нашето културно-историско наследство. Тоа е единствениот начин.

Ова го изјави претседателот Румен Радев по повод вооружениот напад на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, јави репортерот на БГНЕС.

Претседателот ги коментираше сите актуелни теми на агендата при посетата на Враца, каде што учествуваше на отворањето на новата фабрика за автомобилски компоненти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.