Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска изјави дека не сака да ја компромитира слободата на изразување на следните консултативни совети и повторно го образложи својот став на темата Македонија:

„Големиот грев на бугарската политичка класа во последните 30 години е што ги заборавија македонските Бугари. Францускиот предлог е формирање на преговарачка рамка, која го вклучува и условот за уставот, кој е исклучително важен и е правична одлука. Рамката се развива овде во Бугарија и во Република Македонија. Премиерот, неговите министри, другите партии, ова да биде експлицитно барање на Бугарија, ова не би го направиле во последен момент и ние би имале целосен протокол“, изјави Румен Радев во рамките на консултациите со „Има таков народ“.

Претседателот очекува одговорен однос од партијата на Слави Трифонов во преговорите за формирање нова влада и го истакна конзистентниот став на „Има таков народ“ во одбраната на националниот интерес на темата Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.