Бугарскиот претседател Румен Радев по средбата со германскиот државен врв во Берлин кажа дека не смее да се дозволи легитимација на македонизмот, зашто во Европската унија нема место за идеологии на поранешна Југославија.

Како што пренесуваат бугарските медуми, Радев кажа дека нема да отстави од ветото за Македонија во ЕУ.

Бугарија треба да работи за да добие нови партнери, а не да создаде проблеми. Не треба да дозволиме нашата национална позиција за Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина. Војната во Украина е загуба за цела Европа, вели Радев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.