Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека неговата држава нема да испрати оружје во Украина затоа што не сака да се убиваат луѓе со бугарско оружје.

Радев кажа дека секој ден од оваа војна е загуба за цела Европа, а неговата држава иако е дел од НАТО и нивните одлуки, сепак не сака да обезбеди оружје.

Не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје, тоа е недозволиво, кажа Радев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.