Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени, а предизвикана е мала штета, пренесе „Катимерини“.

Инцидентот се случил ноќта во 3:30 часот по локалнио време, кога две лица на мотоцикл ја фрлиле гранатата во полициската куќарка пред амбасадата, лоцирана во северното атинското предградие Халандри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.