Утрово, нешто пред шест часот, жителите на округот Трешњевка Север во Загреб се разбудија од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска.

„Вечерњи лист“ пишува дека поради пукнатата цевка, „водата се излеала по улиците и го подигнала асфалтот во Загреб“.

Поплавени се бројни куќи и подруми, а пожарникарите и другите комунални претпријатија се на терен за да им помогнат на граѓаните да испумпуваат вода од поплавените простории.

Најтешка е ситуацијата во Селска и околните улици.

Поплавени се и просториите на ФК Трешњевка беа поплавени, а водата стигна и до спортската сала Трешњевка.

Сообраќајот на улицата Селска беше прекинат бидејќи водата го крена асфалтот и потребно е да се изврши темелна санација на коловозот.

Поплавата започнала околу два часа по полноќ, но вентилот бил затворен во осум часот утринава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.